Bajnokok Ligája: Véget ért a rájátszás

MEGOSZTÁS

Ha tetszett a cikk, akkor nyugodtan oszd meg ismerőseiddel, valószínű ők is örülni fognak neki.

A magyar emberek számára talán leginkább Szalai Ádám duplája és a vele történtek miatt lesz emlékezetes a Bajnokok Ligája selejtezőjének rájátszása, miután a támadó nagyban hozzájárult csapata a Schalke 04 továbbjutásához, viszont majdnem veszélybe került a válogatottban való játéka egy sérülés miatt. Ezen kívül is volt még mit nézni, ilyen volt például a Milan és a PSV párharca. A playoff összefoglalója.

Kedd:

Arsenal – Fenerbahce:

Már az első meccs után eldőlni látszott a továbbjutás kérdése, miután idegenben egy héttel ezelőtt 3-0-ra nyert az Arsenal. Az ágyúsok most hazai pályán biztosíthatták be véglegesen a főtáblára jutásukat, ez pedig nem volt nehéz feladat, legalábbis ha az eredményjelzőre nézünk. Persze a végén 2-0-ra nyertek a londoniak, azért nem volt kezdetben ilyen egyszerű dolguk. Minden mindegy alapon kezdett el neki támadni az ellenfélnek a török klub, majd ennek hamar eredménye is lehetett volna. Ám a hazaiaknál Wojciech Szczesny ma nagyon jó napot fogott ki. Bár nagyobbnál nagyobb lövések jöttek neki szembe, mindet szépen kivédte, hiszen ez volna a dolga. Nos ő teljesítette is a feladatát, bármennyire is lett az megnehezítve. Nagy helyzeteket és szép kapusbravúrokat láthattak a nézők az Emirates stadionban, majd a folytatásban egyre gyengébbek lettek a vendégek támadásai.

Az Arsenal azonban hozta a kötelezőt, de mondhatnánk úgy is, Ramsey ma mindent magára vállalt: A 25. percben Theo Walcott indult meg jó ütemben és úgy került aztán társához a játékszer, a 72. minutumban pedig Kieran Gibbs helyzetét váltotta gólra egy gyönyörű mozdulattal.

Negatív része is volt azonban a találkozónak, legalábbis Arsene Wenger szempontjából: bár jól játszott a csapata, az egyik legjobb emberét, Lukas Podolskit kellett idő előtt lehoznia a gyepről. Ez nem lett volna olyan nagy baj, viszont az már annál nagyobb lehet, hogy hordágyon vitték le a játékost.  E mellett viszont örülhettek a szurkolók annak a sikernek, miszerint már zsinórban 13. alkalommal szerepelnek a legrangosabb európai kupasorozat főtábláján.

PAOK-Schalke:

Otthon még döntetlen lett a végkifejlet, de Görögországban már a továbbjutást ünnepelhette a Schalke 04 gárdája. Ebben hatalmas nagy szerepe volt Szalai Ádámnak (a mi nagy örömünkre). A magyar támadó két gólt is szerzett, ebből az egyiket, nevezetesen a legutolsót nagyon fontos pillanatban, kulcsmomentumként.

Mivel korábban a PAOK néhány fanatikusa a Rapid Wien elleni selejtezőn úgy gondolta, jó dolog lesz megdobálni néhány osztrák drukkert, ezért az UEFA három meccsre bezáratta a stadiont a szurkolók elől. Nagy hangulat így nem volt, helyette azonban nálunk és a németeknél is jó hangulatba jöhettek az emberek, mert Szalai gyorsan megszerezte a vezetést! Jefferson Farfán helyzete után Ucsida Acuto indult meg a 16-os vonalától, majd a magyar játékosnak adta be a labdát, aki pedig nem hibázott. Ezzel 0-1, összesítésben pedig 1-2 volt az állás, de a folytatás, meglepetésre vagy sem, mindenesetre elég izgalmasra sikeredett.  Schalke előnnyel ért véget az első félidő, a második pedig PAOK lehetőségekkel kezdődött. Ezek elég veszélyesek voltak, így pedig egymás után, már a negyedik helyzetből született gól. Sztefanosz Atanasziadisz egyenlített.

Hamar bajban lehetett volna azonban a Schalke: Jermaine Jones már a második sárgáját gyűjtötte be, így pedig mehetett az öltözőbe. Ez nem igen segítette a német klubot a továbbjutásban, ennek ellenére sem esett össze a csapat, viszont nem lett könnyebb a helyzetük. Julian Draxler, Max Meyer nagyszerű passzából vette vissza a vezetést, de visszanyerve egy kicsit a második félidő elején még meglévő fölényükből, ismét elkezdtek támadni a házigazdák. Ezekből a támadásokból végül egy újabb gól lett. 2-2-re álltak a felek, de Draxler és Szalai ismét nagyot villantak! Előbbi jól előkészített, Ádám pedig nagyon jó gólt szerzett. A vége így 2-3 lett, ami azt jelentette, hogy Szalai Ádám csapata ott lesz a Bajnokok Ligája főtábláján. Ami még egy jó hír a magyarok számára, hogy a válogatott játékos nagyon jó formában van, ami viszont igen rossz, hogy állítólag Szalai kezében eltörött a sajkacsont.

A mérkőzés utáni sajtótájékoztatón természetesen szóba került a valószínű törés:

„Hosszú ideig kérdéses volt a játéka is, miután egy edzésen megsérült – reméljük, nincs törés. Ha nagy balszerencsénk van, akkor meg kell műteni. A csapatorvos azt mondja, 60 a 40 százalékhoz az esély. Rendkívüli fájdalmakkal játszott” – nyilatkozta Szalairól Horst Heldt klubmenedzser.

„Természetesen hatalmas megkönnyebbülés ez az eredmény nekünk, elértük az első nagy célkitűzést. Az utolsó másodpercekig reszketnünk kellett, de bent vagyunk a Bajnokok Ligája csoportkörében, és ez egymás után kétszer még sosem sikerült a Schalkénak” – tette hozzá.

Szalai Ádám nyilatkozata:

„Nagyon motivált voltam, és nagyon boldog vagyok, hogy elértük a célunkat. Ezt az estét együtt élvezhetjük, ami nagyon jó az elmúlt hetek után. Végtelenül boldog vagyok, hogy bejutottunk a csoportkörbe. Személy szerint ez egy újabb lépés a karrieremben” – mondta a Schalke hivatalos honlapjának Szalai, aki sérülésével kapcsolatban még nem tudott konkrétumot elárulni.

„Ezzel még várnunk kell. Németországban sokkal pontosabb röntgenfelvételeket készíthetnek majd. Én mindenesetre megpróbálok már a Leverkusen ellen is játszani.”

Mint azóta kiderült, Szalai vállalhatja a játékot a Bayer Leverkusen elleni bajnokin és a VB selejtezőkön egyaránt. És ha már a Schalkénél tartunk, akkor egy mai hírt se felejtsünk ki. A német csapat ugyanis szépen megerősödhet a péntek este (vagyis nemrég) tett hivatalos bejelentés szerint. Merthogy a kékek nem mást szerződtetnek le, mint az AC Milan középpályását, Kevin-Prince Boatenget.

Azt viszont, hogy Boateng az idei európai kupaszezonban pályára léphessen új csapatában, könnyen meggátolhatná, hogy a szabályok szerint egy futballista nem játszhat egy európai kupaidényben több csapat színeiben. Kivételes eset azonban, ha egy játékos pályára lépett az 1., 2., 3. selejtezőkörben avagy rájátszásban a Bajnokok Ligája vagy az Európa-liga kvalifikációja során: az ilyen játékos jogosult pályára lépni a BL vagy El csoportkörében más csapat színeiben.” – írja az NSO.hu A Schalkének pedig eleve jól jön egy ilyen kaliberű játékos, mert csatárposzton nincsenek túl jó helyzetben, tekintve hogy Szalai Ádám az egyetlen bevethető játékos ezen a poszton jelenleg.

Ő viszont a lehető legnagyszerűbben végzi a dolgát eddig!

A többi mérkőzésen:

A Steatua Bucuresti a lengyel Legia Warszava otthonába látogatott el, majd ott játszott egy jó kis 2-2-es meccset, melynek köszönhetően a román csapat jutott fel a főtáblára, összesítésben 3-3-al, ami ugyebár döntetlen, csakhogy idegenben ők több gólt lőttek. Egy jó ritmusú élvezetes találkozót lehetett látni.

Az Austria Wien és a Dinamo Zagrab sem adta lejjebb öt gólnál: legutóbb 2-0-ra nyertek az osztrákok és ezt az előnyüket tovább növelték, miután Simunic már az 5. percben betalált. Az összesítésben 0-3-ra vezetett a Wien, de később nagyobb bajban is lehettek volna, mert a zágrábiak megfordítottak mindent és a 70. percben már 1-3 volt oda! Ezzel a továbbjutás szempontjából is jó helyzetbe kerültek, de Kienast a 82. percben szerzett még egy gólt. A vége így 2-3 lett, az osztrák gárda pedig a legjobb 32 közé került.

A Basel és a Ludogorec már letudta a gólzáporos részt az előző meccsen, akkor a svájciak 4-2-re nyertek és ezzel egy esetleges döntetlen esetén is nagyszerűen álltak volna az idegenben lőtt gólok miatt. Erre azonban nem kellett gondolniuk a hazaiaknak, mert 2-0-ás sikerrel biztosították helyüket a BL-ben.

Szerda:

AC Milan – PSV Eindhoven:

Már a találkozó előtt továbbjutásra állt a Milan, tekintve hogy az 1-1-re végződő döntetlent idegenben érték el a holland ellenféllel szemben. Ez persze még nem jelentette azt, hogy egyből hátradőlhettek volna, már csak azért sem, mert egy esetleges BL főtábla a csapat edzőjének állását is jelenthette. Massimiliano Allegri helye (a helyi lapok szerint) ugyanis eléggé megingott az olasz gárda mostani formáját látva. A Serie A első fordulójában például egy eléggé kiábrándító vereséggel kezdtek az újonc Verona ellen. Most viszont egy teljesen másik csapatot láthatott a közönség, mivel már az elején vezetéshez jutott a házigazda. Egy gyors PSV helyzet után jött a Milan támadása, amelyben Kevin Prince Boateng tette maga elé a labdát, majd azt egy látványos mozdulattal a hálóba juttatta. Ebben a legnagyobb dolog az volt, hogy a 16-os vonaláról lőtte el a játékszert kicsit laposan, majd egy fantasztikus gól született az így adódó lehetőségből. 1-0, összesítésben pedig 2-1 volt az olaszoknak.

Ez azonban nem vetette vissza a hollandokat, mert azok ahogy tudtak, úgy próbálkoztak nagyobbnál nagyobb lövésekkel. Ezek voltak azok a pillanatok, amikor kellett a nagyszerű kapus teljesítmény és a Milan szerda este ennek sem volt híján. Abbiati mindig jól mozdult meg, pontosan oda és úgy, ahogy és ahova kellett. Az első félidő második felére aztán megunta a védekező szerepet a San Siro mostani ura (miután az Interrel közösen használják a stadiont), így pedig elkezdtek egyre erősebb és igen veszélyes helyzeteket gyártani. Nos ezeknél nem sok kellett a második gólhoz, ám az ekkor még nem jött össze. Ricardo Montolivo és Stephan El Shaarawy viszont szépen elkezdték ostromolni a PSV kapuját, majd hamarosan (csakhogy ki ne maradjon a jóból) Mario Balotelli is csatlakozott az előbb említett kettőshöz. Olyannyira, hogy bár az első félidőben nem született újabb találat és még az ellenfél is megpróbálkozott, egy-két kósza lövéssel, a fordulás után nagyon hamar megduplázta az előnyét a Milan.

Az 55. percben ismét Balotelli villant, sőt gólszerzőt csinált magából, miután egy szögletből kialakult akció végén volt eredményes.  2-0 ekkor, de ez a különbség nagyobb is lett. A 77. minutumban pedig ismét Boateng volt a nyerőember. 3-0-ra alakította az állást és a végeredményt is, mert a PSV próbálkozott, de mindhiába. Az olaszok mennek a BL-be, a PSV Eindhoven pedig az Európa Liga főtáblájára iratkozott fel.

Celtic – Sahtyor Karagandi:

A kazah gárda úgy mehetett volna a főtáblára, hogy egy igazi nagy csapatot győzött le a Celtic személyében. Ehhez azonban meg kellett volna tartaniuk idegenben is azt a két gólos előnyt, melyet még otthon harcoltak ki. Akkor 2-0-ra verték meg a skótokat, de a Celtic együttesét sem olyan fából faragták, amelyik ettől összezuhanna. Nem is ez történt: az első félidőben már meg is volt (az összesítésben) szépítés, ami vártahó is volt azok után, hogy izomból neki szegezték a saját kapujuknak a kazahokat. Az első játékrész hajrájában Kris Commons pedig egy nagyon jól eltalált lövéssel szerezte meg a vezetést.  Ez a lendület abszolút megmaradt a továbbiakra is. Elég volt három perc és Szamarasz egy jó labdaszerzés után lőtte meg csapata második gólját.Mivel itt is – csakúgy mint az első meccsen – 2-0-ra álltak a felek, így amennyiben ez lett volna az eredmény a lefújást követően is, akkor készülhettek volna a csapatok a kétszer 15 perces hosszabbításra. Viszont azzal a tempóval amivel a Celtic továbbra is játszott, nem ezt vetítette előre.

Viszont ezek ellenére is majdnem meglepetés született! a Sahtyor érezte a veszélyt és ennek megfelelően egyre jobban nyomultak előre, aminek eredménye nem lett, de élvezetesebb lett az addiginál is a mérkőzés. Jöttek a kazah támadások, ám az ígéretek nem váltak valósággá és ténnyé, mert vendég gól ugyan nem született. Helyette azonban James Forest még éppen időben döntötte el a lényegi kérdéseket. Összesítésben így 3-2 lett, ami azt jelentette, hogy a felálltak a padlóról a skótok, illetve azt is, hogy egy nagy verést adtak a Sahtyornak.

Összesen három találatot eredményezett a Real Sociedad és a Lyon, valamint a Maribor és a Viktoria Plzen csatája. Előbbi összecsapáson a nagyobb névvel rendelkező franciákat 2-0-ra verte meg a spanyol gárda, amelyik így megismételte azt a teljesítményt, melyet egy héttel ezelőtt nyújtott. Akkor igaz nem hazai pályán, de hasonlóképpen, 2-0-ra nyertek, ezzel pedig 4-0-ra vitték el az összesítést és ott vannak a BL-ben, csak úgy mint a tegnap 0-1-es sikert arató Plzen.

Ezeknél is sokkal látványosabb volt a Zenit és a portugál Pacos Ferreira találkozása, mely másodjára 4-2-őt eredményezett. Az orosz klub összesítésben 8-3-al ment tovább.

Eredmények:

Kedd:

Legia Warszava (lengyel)–Steaua Bucuresti (román) 2–2 (1–2)
Varsó, A Lengyel Hadsereg Stadionja. V: Pedro Proenca (portugál)
Legia: Kuciak – Bereszynski, Rzezniczak, Dossa Júnior, Wawrzyniak – Vrdoljak, Furman (Zyro, 75.) – Kucharczyk (Ojamaa, 63.), Radovics, Kosecki – Saganowski (Mikita, 79.)
Steaua: Tatarusanu – Georgievszki, Szukala, Gardos, Latovlevici – Bourceanu, Filip – Popa, Stanciu (Cristea, 59.), Tanase (Leandro Tatu, 72.) – Piovaccari (Iancu, 89.)
Gólszerző: Radovics (27.), Rzezniczak (94.), ill. Stanciu (7.), Piovaccari (9.)
Továbbjutott: a Steaua 3–3-mal, idegenben lőtt több góllal

Austria Wien (osztrák)–Dinamo Zagreb (horvát) 2–3 (1–2)
Bécs,
Generali Arena. V: Tagliavento (olasz)
Austria Wien:
Lindner – Koch, Rogulj, Ortlechner, Suttner – Royer, Stankovic, Holland (Kienast, 81.), Mader, Jun (A. Grünwald, 69.) – Hosiner (Leovac, 85.)
Dinamo Zagreb:
Sandomierski – Ivo Pinto, Addy, Simunic, Pivaric – Husejnovic (Beciraj, 59.), Ademi, Brozovic – Szudani (J. Leko, 75.), Sammir (Anatolic, 73.), Junior Fernándes
Gólszerző:
Simunic (5. – öngól), Kienast (82.), ill. Brozovic (33.), J. Fernándes (43.), Beciraj (70.)
Kiállítva:
Soudani (92.)
Továbbjutott: az Austria Wien, 4–3-mal

FC Basel (svájci)–Ludogorec Razgrad (bolgár) 2–0 (1–0)
Bázel, St. Jakob Park. V: Collum (skót)
Basel: Sommer – Voser, Schär (Sauro, 55.), Ajeti, Safari (P. Degen, 79.) – Xhaka, F. Frei – Szalah (M. Delgado, 70.), M. Díaz, Stocker – Sio
Ludogorec:
V. Sztojanov – Choco, Mäntylä, Moti, Minev – Zlatinszki (Fábio Espinho, 59.), Djakov – I. Sztojanov (Vitinha, 86.), Marcelinho, Misidjan (Alekszandrov, 73.) – Bezjak
Gólszerző: F. Frei (11.), P. Degen (79.)
Továbbjutott: a Basel, 6–2-vel

Arsenal (angol)–Fenerbahce (török) 2–0 (1–0)
London,
Emirates Stadion. V: Velasco Carballo (spanyol)
Arsenal: Szczesny – Jenkinson, Sagna, Mertesacker, Monreal – Wilshere, Ramsey, Santi Cazorla – Walcott (Mijaicsi, 74.), Giroud (Y. Sanogo, 60.), Podolski (Gibbs, 48.)
Fenerbahce:
 Volkan Demirel – Gökhan Gönül, Bruno Alves, Egemen Korkmaz, Caner Erkin – Selcuk Sahin, Cristian (Alper Potuk, 67.), Raul Meireles – Kuyt (Webó, 67.), Emenike, Sow (Mehmet Topuz, 83.)
Gólszerző: Ramsey (25., 72.)
Továbbjutott: az Arsenal, 5–0-val

PAOK (görög)–Schalke (német) 2–3
Szaloniki, Tumba. Zárt kapuk mögött. V: Kuijpers (holland)
PAOK: Jacobo – Kiciu, Kacuranisz, Miguel Vítor, Szkondrasz – Lucas (Jorgiadisz, 80.), Kace, Ciolisz, Stoch – Szalpingidisz (Se. Oliseh, 74.), Atanasziadisz (Necid, 74.). Vezetőedző: Huub Stevens
A kispadon: Glikosz (k.), Kacikasz, Szpiropulosz, Candarisz
Schalke: Hildebrand – Ucsida, Felipe Santana, Höwedes, Fuchs – Höger, Jones – Farfán (Matip, 83.), Draxler, Clemens (Meyer, 61., Neustädter 70.) – Szalai. Vezetőedző: Jens Keller
A kispadon: Fährmann (k.), Hoogland, Barnetta, Pukki
Gólszerző: Atanasziadisz (53.), Kacuranisz (79.), ill. Szalai (43., 90.), Draxler (67.)
Kiállítva: J. Jones (64.)
Továbbjutott: a Schalke, 4–3-as összesítéssel.

Szerda:

Nem bajnoki ág:

Milan (olasz)–PSV (holland) 3–0
Milánó, San Siro. V: Clattenburg (angol)
Gólszerző: K.-P. Boateng (9., 77.), Balotelli (55.)
Továbbjutott: a Milan, 4–1-es összesítéssel

Real Sociedad (spanyol)–Olympique Lyon (francia) 2–0 (0–0)
San Sebastián
, Anoeta Stadion. V: Skomina (szlovén)
Real Sociedad: C. Bravo – Estrada, Ansotegi, Inigo Martínez, De La Bella – Xabi Prieto (Ch. Castro, 79.), Markel Bergara (Elustondo, 84.), Zurutuza – Carlos Vela, Seferovic, Griezmann (Granero, 72.)
Lyon: A. Lopes – Miguel Lopes, B. Koné, Umtiti, Bedimo – Fofana, Grenier, Gonalons (Ferri, 84.) – Benzia (Fekir, a szünetben), Lacazette, Gourcuff (Bahlouli, 77.)
Gólszerző: Carlos Vela (67., 91.)
Továbbjutott: Sociedad, kettős győzelemmel (4–0)

Zenit (orosz)–Pacos Ferraira (portugál) 4–2 (1–0)
Szentpétervár, Petrovszki Stadion, 21 507 néző. V: Undiano Mallenco (spanyol)
Zenit: Lodigin – Anjukov, Luís Neto, Lombaerts, Szmolnyikov – Timoscsuk, Witsel (Zirjanov, 69.) – Mogilevec, Sirokov (Arsavin, a szünetben), Danny (Kerzsakov, 73.) – Buharov
Pacos Ferreira: Degra – Nuno Santos (Rodrigo Antonio, 64.), Grégory, Ricardo, Hélder Lopes – M. Romeu, André Leao, Vítor – Manuel José (Caetano, 81.), Carlao, Hurtado (Rui Miguel, 56.)
Gólszerző: Danny (29., 48.), Buharov (66.), Arsavin (78. – 11-esből), ill. Manuel José (67.), Carlao (83.)
Továbbjutott: Zenit, kettős győzelemmel (8–3)

Bajnoki ág:

Celitc (skót)–Sahtyor Karagandi (kazah) 3–0 (1–0)
Glasgow
, Celtic Park. V: Moen (norvég)
Celtic: Forster – Lustig, Matthews, Ambrose, Mulgrew – Forrest (Van Dijk, 94.), S. Brown, Ledley, Commons (Boerrigter, 79.) – Szamarasz, Stokes
Sahtyor Karagandi: Mokin – Szimcsevics, Malij, Vasiljevic, Dzidic, Porjvaev – Finoncsenko (Zenkovics, 83.), Canas, Vicius, Hazarjan – Hizsnicsenko
Gólszerző: Commons (45+1.), Szamarasz (48.), Forrest (92.)
Továbbjutott: Celtic, 3–2-es összesítéssel

Maribor (szlovén)–Plzen (cseh) 0–1 (0–1)
Maribor, Ljudski vrt. V: Brych (német)
Maribor: J. Handanovic – Milec, Rajcevic, Arghus (Filipovic, a szünetben), Viler – Ibraimi, Cvijanovic, Mertelj, Bohar (Mejac, 75.) – Tavares (Mendy, 66.) – Fajic
Plzen: Kozácik – Rezník (Petrzela, 28.), Cisovsky, Procházka, Limbersky – Horava, P. Horváth – Rajtoral, Darida, Kovarík (D. Kolár, 85.) – Tecl (Duris, 75.)
Gólszerző: Tecl (3.)
Továbbjutott: a Plzen, kettős győzelemmel (4–1)

Képek és eredmények forrása: Wunitv.com/Hatharom.com/AFP/Demotix.com/Reuters