A blogmagazin rendszeres olvasóinak talán feltűnhet, hogy átugrottam 2 szakágat. Az egyik a Kik vagyunk? a bloggereink bemutatása, a másik a Kinek kellek én?!, ahol gazdát kereső állatok vannak. Az elsőt azért ugrottam át, mert az csak bemutatkozás, ami ugyan fontos, de a (Mit tehetünk a környezetért?” kérdés szempontjából nem értelmezhető, a másikat pedig részben azért, mert kevés cikk van ott, részben pedig azért, mert az állatvédelem témájában már írtam a felelős állattartásról és a háziállatok védelméről. A következő szakág a klímaváltozás, erről írok most.
Napjaink egyik nagy problémája a klímaváltozás. A klímaváltozást az üvegházhatás felerősödése okozza, amit részben természetes erdetű, részben emberi tevékenységből származó gázok idéznek elő, főleg a metán és a szén-dioxid. A “globális felmelegedés” nevet arról kapta, hogy néhány °C emelkedést okoz a Föld átlaghőmérsékletében, de nem ez a fő hatása, hanem az éghajlati övek eltolódása, a szélsőséges időjárási jelenségek megszaporodása, a sarki jég olvadása (ami megváltoztatja atengerek szintjét, hőmérsékletét, sótartalmát, áramlatait, és ezeken keresztül az élővilágukat is) és a csapadék térbeli és időbeli eloszlásának megváltozása (ami a szárazföldek nagy részén szárazabb klímát jelent). Ez a változás hat az élővilágra, ami sok helyről elvándorol, más helyeken kipusztul. Ez ellen egy hétköznapi embernek is tennie kell. De mit tehetünk?
A következőket szinte mindenki megteheti (van némi átfedés más szakágakkal, de a környezetvédelemben minden mindennel összefügg):
- Érdemes kevesebbet fűteni, és takarékoskodni az energiával, vagy átállni megújuló energiára, hogy kevesebb fosszilis energiahordozó fogyjon, mert az elégetésükből szén-dioxid keletkezik. (Ezt részleteztem az energetikai cikkemben.)
- Érdemes gyalog vagy kerékpárral járni, vagy hosszabb távon tömegközlekedni.
- Akinek kertje van, annak nem érdemes az avart elégetni, inkább komposztálni érdemes.
- A klímaberendezések hamis barátok. Ha bekapcsoljuk, hideget érzünk, de hosszú távon a felmelegedést segítjük. Ezek a berendezések elektromos árammal működnek, amelynek nagy részét fosszilis tüzelőanyagokból állítják elő, és így szén-dioxid keletkezik belőlük, ami üvegházhatású gáz, így segíti a felmelegedést.
- Növényeket mindenhova telepíthetünk: szén-dioxidot kötnek meg, így csökkentik a klímaváltozás hatásait.
Ezekből is látszik, hogy egy átlagember is tehet korunk egyik legnagyobb problémája, a klímaváltozás ellen. Tegyünk is ellene!
Kép: http://www.alternativenergia.hu/wp-content/uploads/2009/02/2008020809402815.jpg
Online matematika kurzusok felső tagozatosok számára
3 csomagajánlattal készültünk
a felső tagozatos diákok számára. Az online kurzusok nem csak a
felvételire, de akár már az
érettségire való készülésben segítséget nyújthatnak. Válaszd ki, hogy melyik csomagban rejlő tudásra van most a legnagyobb szüksége gyermekednek.
RÉSZLTEKÉRT KATTINTS IDE
KIEMELT AJÁNLATOK
MEGOSZTÁS
Ha tetszett a cikk, akkor nyugodtan oszd meg ismerőseiddel, valószínű ők is örülni fognak neki.