Ha tetszett a cikk, akkor nyugodtan oszd meg ismerőseiddel, valószínű ők is örülni fognak neki.
Itt az ősz, hullanak a falevelek. Mit tudunk kezdeni velük?
Hagyjuk a fák alatt? Ez jó ötlet ott, ahol megtehetjük. Talán ez a legjobb.
És ha nem maradhat? Égessük el? Azzal csak a levegőt szennyezzük.
Akkor mi a megoldás? Komposztáljuk!
A komposztálás során mesterséges humusz keletkezik, ami táplálja a talajt, és ezen keresztül a növényeket. Komposztálni szinte minden szerves hulladékot lehet. Főleg a növényi eredetűeket.
Komposztálni nem nehéz, csak jól el kell találni a puha, zöld és a kemény, barna alapanyagok arányát. Egyikből se legyen túl sok a komposztban! Ha túl sok zöldséghéjat, hullott gyümölcsöt, vagy levágott füvet tettünk bele, akkor kell hozzá tenni valami szárazabbat, pl. levágott ágakat (persze jól összeaprítva), ha meg túl sok a száraz, akkor kell bele valami zöld. És akár a lehullott faleveleket is komposztálhatjuk.
Fontos, hogy a komposztláda alja nyitott legyen, közvetlenül érintkezzen a talajjal. Így indulnak be igazán a komposztképződési folyamatok, így tudnak akár földigiliszták, akár kisebb, egysejtű élőlények átjutni a talajból a komposztba és segíteni a növényi maradványok lebomlását.
Fontos az is, hogy elég sokáig komposztálódjanak a maradványok, legalább 6-8 hónapig, így alakul humusszá a komposzt. Az érett komposzt tesz igazán jót a növényeknek, azt tudják leginkább feldolgozni.
A komposzt és a szerves trágya kitűnően pótolja a talaj erejét, nem kell a talajt műtrágyázni. Így a komposztálással még a környezetet is védhetjük. Ezért környezetvédelmi nap október 10., a komposztálás napja.
Online matematika kurzusok felső tagozatosok számára
3 csomagajánlattal készültünk a felső tagozatos diákok számára. Az online kurzusok nem csak a felvételire, de akár már az érettségirevaló készülésben segítséget nyújthatnak. Válaszd ki, hogy melyik csomagban rejlő tudásra van most a legnagyobb szüksége gyermekednek.
Ha nem hagy nyugodni az, amit a cikkben olvastál, akkor nyugodtan írd meg kérdésed vagy észrevételed kommentbe. Így szerzőnk könnyen tud neked válaszolni.
Környezetmérnök vagyok, Veszprémben élek. Lakóhelyem és környéke aktuális környezetvédelmi témáiról és gyakorlati környezetvédelemről írok ebben a blogban. A nagy kérdés: Mit tehet egy hétköznapi ember a környezetért? A válasz: nagyon is sokat! Ezt próbálom bemutatni a cikkeimben.
3 csomagajánlattal készültünk a felső tagozatos diákok számára. Az online kurzusok nem csak a felvételire, de akár már az érettségirevaló készülésben segítséget nyújthatnak. Válaszd ki, hogy melyik csomagban rejlő tudásra van most a legnagyobb szüksége gyermekednek.
A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk.Ok